Idź do

Zasady bezpieczeństwa

Łagodne ukształtowanie Gorców, ani stosunkowa niewielka wysokość szczytów nad poziom morza nie zwalnia nas z odpowiedniego przygotowania do górskiej wycieczki. Przed każdą wędrówką należy sprawdzić pogodę oraz zaplanować trasę, uwzględniając swoje możliwości – kondycję i czas.

Na szlakach turystycznych i ścieżkach edukacyjnych zamontowane są urządzenia infrastruktury technicznej, które zapobiegają erozji szlaków lub ułatwiają wędrówkę w zabagnionych miejscach. Stopnie, progi, sączki i dyliny mogą być śliskie, a nieuważne stawienie kroków może zakończyć się upadkiem.

Podczas wędrówki bezwzględnie przestrzegaj regulaminu dla odwiedzających GPN oraz stosuj się do zaleceń rozmieszczonych w terenie. 

Pamiętaj! Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie.

Turystom wędrującym po Gorcach udzielają pomocy ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR.

Stacja Ratunkowa Turbacz – Dyżur cały tydzień 9:00 - 21:00 tel.: 18 266 77 80

TELEFON ALARMOWY W GÓRACH 601 100 300 lub 985
Zanim wyruszysz w góry:

POGODA


Sprawdź prognozę pogody! Gwałtowne burze, ulewne deszcze, wiatry nawet o małej sile, a także opady śniegu - mogą być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza w terenie powyżej 1000 m n.p.m., który porastają drzewostany świerkowe podlegające w ostatnich latach szybkiemu rozpadowi.

Poruszanie się w niesprzyjających warunkach atmosferycznych (wiatr, opady śniegu, okiść śniegowa, burza, gwałtowana ulewa) grozi niebezpieczeństwem spowodowanym przez wiatrołomy lub spadające konary drzew. 

Obserwuj warunki atmosferyczne w czasie wędrówki. W górach pogoda jest dynamiczna i może zmienić się w ciągu kilku godzin.

MAPA – papierowa lub w aplikacji

Dostosuj trasę wycieczki do swojej kondycji i stanu zdrowia, koniecznie sprawdź na mapie turystycznej przebieg szlaku, przewidywany czas przejścia oraz docelową wysokość n.p.m. O szczegółach tras doczytaj w przewodniku. Kolory szlaków nie oznaczają stopnia ich trudności!

UBRANIE

Najważniejsze jest wygodne obuwie turystyczne, kurtka przeciwdeszczowa i ciepły polar lub inna dodatkowa warstwa odzieży, która przyda się w przypadku zmiany pogody.

JEDZENIE

Zaplanuj potrzebną ilość prowiantu. Pamiętaj, że górska wędrówka to wysiłek. Warto zapakować dodatkową tabliczkę czekolady lub paczkę orzechów, które szybko uzupełnią spalone kalorie. Pamiętaj o nawodnieniu – w ciepłe dni weź wodę lub domowy napój izotoniczny. Herbata lub kawa w termosie sprawdzi się w każdych warunkach. Pamiętaj, żeby nie zostawiać po sobie żadnych śladów. Puste opakowania zabierz ze sobą. W miarę możliwości korzystaj z opakowań wielokrotnego użytku (bidony, pudełka śniadaniowe). Odpadki organiczne zabierz ze sobą. „Dokarmianie” dzikich zwierząt resztkami jest dla nich szkodliwe!
ZIMA

Na gorczańskich szlakach zimą panują trudne warunki. Grubość pokrywy śnieżnej waha się od 50 cm do ponad 1 m. W partiach grzbietowych i na polanach wiatr często tworzy śnieżne zaspy. Warunki dla turystyki pieszej są bardzo ciężkie. Ponadto dużym zagrożeniem są łamiące się pod naporem śniegu drzewa, które mogą zalegać na szlakach. 

Wędrówka w warunkach zimowych wymaga dużego doświadczenia, dobrej kondycji i odpowiedniego wyposażenia. Niezbędny jest ubiór dostosowany do zmiennych warunków pogodowych. Należy również zadbać o prowiant. Planując trasę, sprawdźmy warunki na szlakach i prognozy pogody, a także poinformujmy inne osoby o planowanej trasie wycieczki. Zmierzch zapada dość szybko. 

Zimowe warunki potrafią zaskoczyć każdego, nawet wprawionego turystę, dlatego zawsze należy mieć ze sobą naładowany telefon z zapamiętanym numerem alarmowym w górach, tj. 601 100 300, który obsługuje TOPR/GOPR oraz zainstalowaną aplikację RATUNEK.