Idź do
Przy górnej stacji kolejki linowej w Koninkach rozpoczyna się ścieżka edukacyjna „Wokół Doliny Poręby”. Na pokonanie ponad siedmiokilometrowej trasy potrzeba ok. 4–5 godzin. Podczas wycieczki poznać można lasy regla dolnego i strefy przejściowej pomiędzy dolnym a górnym reglem z ich bogatą florą oraz fauną. Dowiemy się jak powstały gorczańskie polany i na czym polega ich ochrona czynna. Tematyka ścieżki przybliża historię osadnictwa w rejonie Poręby Wielkiej, a także ukazuje charakter zabudowy zagórzańskiej wsi.
Na szczycie Suhory znajduje się górskie obserwatorium astronomiczne. Od dziesięciu lat placówka włączona jest do ogólnoświatowej sieci obserwatoriów, które prowadzą badania nad gwiazdami o dużych gęstościach zwanych. „białymi karłami”. 

Wokół Doliny Poręby najkorzystniej wędrować w maju i czerwcu. Wtedy na polanach Suhora, Młynarska i Stare Izbiska kwitnie wiele gatunków rzadkich roślin, m.in. takich storczyków jak: stoplamek szerokolistny, storczyca kulista i gółka długoostrogowa.

Najciekawsze miejsca i obiekty:

  • Suhora – (przystanek 3) – na wysokości 1000 m n.p.m. znajduje się Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Szczegóły na temat pracy obserwatorium możemy znaleźć na ich stronie 
  • Stare Wierchy (przystanek 6) – pierwsze schronisko w tym miejscu otwarto w 1933r. Podobnie jak inne górskie schroniska, podczas wojny, wykorzystywane było jako kwatera partyzantów. Nie przetrwało jednak okresu II wojny światowej. Odbudowane zostało w latach 70. XX w. Działa do dziś i jest popularnym wśród turystów celem wycieczek.
  • Stare Izbiska (przystanek 7) – polna Stare Izbiska powstała pod koniec XVIII w. Przez wiele lat użytkowana była rolniczo, uprawiano tu zboża i rośliny okopowe, stopniowo wyjaławiając glebę. Później polanę przekształcono w łąkę i wykorzystywano do wypasu oraz koszenia. Lasy w rejonie Starych Izbisk i Starych Wierchów są miejscem bytowania sów, m.in. puszczyka uralskiego i włochatki.
  • polana Polanki – jest stale użytkowana w sposób tradycyjny, dzięki czemu zachowuje się bogactwo łąki. Na wiosnę pokrywa ją fioletowy dywan krokusów. Rozciąga się z niej piękny widok na dolinę Poręby i Beskid Wyspowy.

Sprawdź przebieg na mapie:

Nawierzchnia Miejscami drewniane stopnie.
Uwagi Udostępniona do wędrówki z psem z wyjątkiem polany Stare Izbiska (można minąć i przejść żółtym szlakiem biegnącym wzdłuż granicy GPN).
Trasa: Polana Tobołów – Poręba Górna | mapa-turystyczna.pl
Trasa na stronie mapa-turystyczna.pl