Idź do

Dolina potoku Turbacz

Ścieżka rozpoczyna się w Koninkach, u zbiegu potoków Turbacz i Olszowego. Na pięciokilometrowej trasie, w przedziale wysokości 645–880 m n.p.m., rozmieszczonych zostało 14 przystanków. Na zwiedzenie ścieżki trzeba przeznaczyć około 3–5 godzin. 

Odwiedzający mogą poznać wiele gatunków roślin i zwierząt oraz zaobserwować różnorodność środowisk, w których one żyją. Małe zbiorniki wodne są miejscem rozrodu płazów. W sezonie wiosenno-letnim zobaczyć tam można: żabę trawną, kumaka górskiego oraz traszkę górską i karpacką. W dolinie potoku gniazduje i żeruje kilka gatunków ptaków: pluszcz, pliszka górska i siwa. Maj i początek czerwca to optymalny termin na poznawanie bogatego runa buczyny karpackiej i bagiennej olszyny górskiej, które jest wówczas w pełni rozwoju. Na polanie Oberówka kwitną w tym czasie gatunki charakterystyczne dla łąki ostrożeniowej. Różnorodność flory zachęca do oznaczania roślin zielnych, krzewów i drzew.

Najciekawsze miejsca:

  • stawek na polanie Oberówka to miejsce w którym rozmnażają się gorczańskie płazy: żaba trawna oraz traszki: karpacka i górska. Gody traszek obserwować można w maju. To jedyny czas w roku, kiedy łatwo zobaczyć dorosłego osobnika. Po wyjściu na ląd traszki żyją w środowisku leśnym, prowadząc skryty tryb życia. W wodzie rozwijają się larwy płazów, można je wypatrzyć wśród roślinności wodnej. Stawek czasem odwiedza zaskroniec w poszukiwaniu pożywienia, a nad lustrem wody latają piękne ważki – żagnica okazała i łątka dzieweczka.
  • nad brzegiem górskiego potoku (przystanek nr 7) - potok Turbacz wcina się w przeciwległe zbocze. Woda płynie wartkim nurtem pomiędzy głazami piaskowca. Czasem przy ścieżce pojawia się salamandra plamista.
  • źródło mineralne (przystanek 10) – już zapach wody wskazuje na dużą zawartość substancji chemicznych. Jest to ulubiony wodopój zwierzyny o czym świadczą liczne tropy w pobliżu źródła. Woda jest niezdatna do spożycia! 
  • rezerwat Turbacz (przystanek 12) – fragment najstarszego obszaru chronionego w Gorcach. Widać tutaj różnowiekowy las. Miejsce po powalonych olbrzymach zajmuje młode pokolenie. O tej porze roku warto zwrócić uwagę na rośliny runa. Kwitną w pełni, korzystając ze światła dochodzącego do dna lasu. Są to m.in. - żywiec gruczołowaty, żywiec bulwkowaty, żywokost sercowaty, zawilec gajowy, szczawik zajęczy i rzeżucha trójlistkowa. Chwila ciszy pozwoli usłyszeć skrzydlatych mieszkańców rezerwatu.
  • polana Szałasisko (przystanek 13) – na wiosnę zdobi ją łan krokusów, potem rozwija się ciemiężyca zielona. W słoneczny dzień, nad łąką latają motyle – rusałka żałobnik, rusałka pawik i cytrynek latolistek.

Sprawdź przebieg na mapie

Nawierzchnia Część ścieżki, która prowadzi drogą stokową można przejechać wózkiem terenowym. Drewniane stopnie na odcinku pomiędzy punktem 11 - 14 i dojściem do doliny punkt 4. .
Uwagi Udostępniona do wędrówki z psem na odcinku Hucisko - Stara Huta (przystanek nr 9). Na drodze stokowej, pokrywa się ze szlakiem rowerowym i konnym.
Trasa: Hucisko – Hucisko | mapa-turystyczna.pl
Trasa na stronie mapa-turystyczna.pl