Idź do

Ostrzeżenia

Uwaga burze!

Dynamiczne warunki atmosferyczne prognozowane są na cały rozpoczynający się tydzień. Intensywność zjawisk może być różna. Wybierając się na szlak, sprawdź aktualną prognozę i ostrzeżenia, obserwuj na bieżąco warunki (rodzaj chmur, wiatr). Burze i towarzyszące im opady prognozowane są na południe i godziny popołudniowe, ale zjawiska mogą mieć inny przebieg lokalny.

Sprawdź aktualne ostrzeżenia IMGW

Sprawdź aktualne ostrzeżenia IMGW

https://meteo.imgw.pl/

Miejscowe zagrożenie - osypujące się kamienie i odłamki skalne

Informujemy o miejscowym zagrożeniu jakim są osypujące się na szlak kamienie i odłamki skalne, występujące na odcinku szlaku niebieskiego w dolinie Kamienicy na odcinku skład u Staszka - przełęcz Borek. Prosimy o zachowanie ostrożności.

Komunikat turystyczny

Brak komunikatów

Zanim wyruszysz w góry:

Sprawdź prognozę pogody! Gwałtowne burze, ulewne deszcze, wiatry nawet o małej sile, a także opady śniegu - mogą być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza w terenie powyżej 1000 m n.p.m., który porastają drzewostany świerkowe podlegające w ostatnich latach szybkiemu rozpadowi.

Poruszanie się w niesprzyjających warunkach atmosferycznych (wiatr, opady śniegu, okiść śniegowa, burza, gwałtowana ulewa) grozi niebezpieczeństwem spowodowanym przez wiatrołomy lub spadające konary drzew. 

Obserwuj warunki atmosferyczne w czasie wędrówki. W górach pogoda jest dynamiczna i może zmienić się w ciągu kilku godzin.
Dostosuj trasę wycieczki do swojej kondycji i stanu zdrowia, koniecznie sprawdź na mapie turystycznej przebieg szlaku, przewidywany czas przejścia oraz docelową wysokość n.p.m. O szczegółach tras doczytaj w przewodniku. Kolory szlaków nie oznaczają stopnia ich trudności!
Najważniejsze jest wygodne obuwie turystyczne, kurtka przeciwdeszczowa i ciepły polar lub inna dodatkowa warstwa odzieży, która przyda się w przypadku zmiany pogody.
Zaplanuj potrzebną ilość prowiantu. Pamiętaj, że górska wędrówka to wysiłek. Warto zapakować dodatkową tabliczkę czekolady lub paczkę orzechów, które szybko uzupełnią spalone kalorie. Pamiętaj o nawodnieniu – w ciepłe dni weź wodę lub domowy napój izotoniczny. Herbata lub kawa w termosie sprawdzi się w każdych warunkach. Pamiętaj, żeby nie zostawiać po sobie żadnych śladów. Puste opakowania zabierz ze sobą. W miarę możliwości korzystaj z opakowań wielokrotnego użytku (bidony, pudełka śniadaniowe). Odpadki organiczne zabierz ze sobą. „Dokarmianie” dzikich zwierząt resztkami jest dla nich szkodliwe!
Na gorczańskich szlakach zimą panują trudne warunki. Grubość pokrywy śnieżnej waha się od 50 cm do ponad 1 m. W partiach grzbietowych i na polanach wiatr często tworzy śnieżne zaspy. Warunki dla turystyki pieszej są bardzo ciężkie. Ponadto dużym zagrożeniem są łamiące się pod naporem śniegu drzewa, które mogą zalegać na szlakach. 

Wędrówka w warunkach zimowych wymaga dużego doświadczenia, dobrej kondycji i odpowiedniego wyposażenia. Niezbędny jest ubiór dostosowany do zmiennych warunków pogodowych. Należy również zadbać o prowiant. Planując trasę, sprawdźmy warunki na szlakach i prognozy pogody, a także poinformujmy inne osoby o planowanej trasie wycieczki. Zmierzch zapada dość szybko. 

Zimowe warunki potrafią zaskoczyć każdego, nawet wprawionego turystę, dlatego zawsze należy mieć ze sobą naładowany telefon z zapamiętanym numerem alarmowym w górach, tj. 601 100 300, który obsługuje TOPR/GOPR oraz zainstalowaną aplikację RATUNEK.
601 100 300 lub 985