Idź do
W Koninkach, obok polany Oberówka, rozpoczyna się ścieżka edukacyjna „Na Turbaczyk”. Jej ponad sześciokilometrowa trasa prowadzi grzbietem Bukowiny na Turbaczyk, następnie przez polanę Łąki do drogi stokowej w kierunku Koninek (różnica wzniesień wynosi 360 m). Na zwiedzenie ścieżki należy zaplanować 4–5 godzin.
 
Polecamy ją szczególnie osobom, które interesuje historia osadnictwa i gospodarowania w Gorcach. Polana Łąki to ukochane miejsca Władysława Orkana – pisarza i poety, który całe swoje życie twórcze związał z Gorcami.
Wyprawę „Na Turbaczyk” warto zaplanować na przełomie maja i czerwca, kiedy w buczynie karpackiej (pomiędzy przystankami 3 i 4) kwitnie miesiącznica trwała – okazała bylina o intensywnie pachnących kwiatach.

Najciekawsze miejsca:

  • buczyna karpacka z miesiącznicą trwałą (pomiędzy punktami 3 i 4) -  zbiorowisko leśne  bardzo rzadkie w Gorczańskim Parku Narodowym. Występuje na stromych stokach z osuwiskami skalnymi i rumoszem. W runie dominuje miesiącznica trwała.  Ta wysoka, okazała roślina o sercowatych liściach zakwita w czerwcu. Jasnofioletowe kwiaty wydzielają delikatny zapach, przywabiający owady. Po przekwitnięciu rozwijają się płaskie łuszczyny z nasionami. Ludowa nazwa „judaszowe srebrniki” nawiązuje do ich wyglądu. Miesiącznica jest jedną z najbardziej cieniolubnych roślin górskich.

  • polana Turbaczyk -  urokliwa, z piękną panoramą na masyw Kudłonia oraz szczyty Beskidu Wyspowego, Babią Górę i Pasmo Policy.
  • polana Łąki (przystanek nr 7), miejsce związane z gorczańskim pisarzem i poetą Władysławem Orkanem. Tutaj wybudował szałas, który często odwiedzał.

Sprawdź przebieg na mapie

Nawierzchnia Drewniane stopnie.
Uwagi Zakaz wjazdu rowerem i wprowadzania psów.
Trasa przez: Polana Turbaczyk | mapa-turystyczna.pl
Trasa na stronie mapa-turystyczna.pl