Idź do

Wystawa przyrodnicza w Ośrodku Edukacyjnym

Odtwórz

W dawnej oficynie dworskiej w Porębie Wielkiej powstał Ośrodek Edukacyjny GPN. Oddano go do użytku w 2019 r. W zabytkowych piwnicach oficyny zaaranżowano wystawę, stanowiącą główną atrakcję Ośrodka. Na ekspozycji prezentowane jest bogactwo przyrodnicze Gorczańskiego Parku Narodowego.

Trasa zwiedzania ekspozycji odzwierciedla wędrówkę szlakiem turystycznym, która zaczyna się w dolinie górskiego potoku i prowadzi na najwyższy szczyt Gorców przez różne środowiska przyrodnicze – buczynę karpacką, górnoreglowy bór świerkowy i polanę reglową. Dioramy, stanowiska interaktywne i ścieżki dźwiękowe zostały zaaranżowane w taki sposób, aby zwiedzający angażując różne zmysły samodzielnie wybrał drogę poznania przedstawionych tematów. Spacer po wystawie Gorczańskiego Parku Narodowego zajmuje około jednej godziny.

Zainteresowani poszerzeniem wiedzy o zagadnieniach prezentowanych na ekspozycji mogą także obejrzeć filmy przyrodnicze pt.:

- Gorczański Park Narodowy

- Martwe drzewa w ekosystemie leśnym

- Duże drapieżniki we współczesnych ekosystemach leśnych

- Kornik drukarz w górnoreglowym borze świerkowym,

wymaga to jednak wcześniejszego zgłoszenia.

Ośrodek edukacyjny posiada stałą ofertę różnorodnych zajęć dla wszystkich grup odbiorców. W budynku powstała sala konferencyjna na 50 osób, w której mogą być organizowane pokazy filmów i prezentacje oraz sala warsztatowa na 20 osób do prowadzenia zajęć stacjonarnych. Ośrodek Edukacyjny stoi w parku dworskim hr. Wodzickich. Jest to doskonałe miejsce do prowadzenia zajęć terenowych niewymagających wyjątkowej kondycji fizycznej. W pobliżu znajduje się też ścieżka edukacyjna - Park dworski hr. Wodzickich i góra Chabówka.

Ośrodek Edukacyjny powstał dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich w ramach programu Infrastruktura i Środowisko.