Idź do

Z Łopusznej na Jankówki

Ściężka  edukacyjna “Z Łopusznej na Jankówki” udostępnia teren Gorczańskiego Parku Narodowego od strony południowej. Trasa jest bardzo urozmaicona. Z niewielkiej, lecz urokliwej doliny Chłapkowego Potoku wyprowadza na lokalny grzbiet górski z kulminacją Wyszniej. Duża część ścieżki biegnie przez buczynę karpacką z okazami sędziwych buków i jodeł. Szczególnie atrakcyjne miejsca to trzy polany: Biedowa Młaka z oczkami wodnymi, Wysznia z punktem widokowym na Tatry i Pieniny oraz Jankówki – polana o wybitnych walorach florystycznych i krajobrazowych. Osobliwością jest okazała wychodnia skalna ukryta w lesie. Ostatni etap wędrówki to malownicza dolina potoku Łopuszna, w której znajduje się terenowa baza edukacyjna GPN „Gajówka Mikołaja”.

Na trasie, z pomocą barwnego przewodnika, można poznać bogactwo przyrodnicze lasów i polan, ciekawostki z życia roślin i zwierząt. Najwięcej interesujących obserwacji można przeprowadzić wiosną i latem – w okresie kwitnienia licznych gatunków roślin, m.in.: storczyków.

Najciekawsze miejsca i obiekty:

  • Wychodnia skalna pod Wysznią. Imponująca wychodnia skalna, zbudowana z piaskowca, ukryta jest w lesie poniżej polany Wysznia. Odnalezienie tajemniczego skalnego muru to zadanie dla lubiących przygody. Dokładny opis dojścia i mapka znajduje się w przewodniku po ścieżce, i choć to całkiem blisko, dociera tam niewielu. Być może dzieje się tak za sprawą złośliwych Dziwożon, które przychodzą tutaj zrywać słodyczkę. Jeśli mimo trudności znajdziecie to niezwykłe miejsce, szukajcie „magicznej” rośliny, wskazującej miejsce zakopanych skarbów. Ta niepozorna bylina to czerniec gronkowy.
  • Polana Wysznia – wspaniały widok na cały łańcuch Tatr, Kotlinę Orawsko-Nowotarską, Pieniny z Trzema Koronami i Zalew Czorsztyński. Latem, szczególnego uroku dodaje temu miejscu bujna łąka, kiedy kwitną dziurawce i dzwonki, macierzanka, jaskry i wiele innych roślin, pośród których tętni życie licznych owadów.
  • Polana Jankówki – najwyżej położony punkt na ścieżce edukacyjnej. Jedna z najbogatszych florystycznie polan gorczańskich. Porastające ją zbiorowiska roślinne odzwierciedlają historię użytkowania terenu. Śladem prowadzonej niegdyś gospodarki pasterskiej jest żyzna łąka mieczykowo-mietlicowa, w której wyróżnia się mieczyk dachówkowaty o ciemnoróżowych kwiatach. Wśród roślinnej mozaiki rosną też storczyki, m.in.: podkolan biały, gółka długoostrogowa i storczyca kulista. Te piękne rośliny wyróżniają się wieloma niezwykłymi cechami. Ich nasiona należą do najmniejszych na świecie, a rozwój storczyka od nasiona do zakwitnięcia trwa bardzo długo, czasami aż 10 lat. Wszystkie podlegają ochronie gatunkowej. Więcej o intymnym życiu storczyków, które prowadzą wyrafinowaną grę z zapylającymi je owadami znajdziecie w przewodniku.