Idź do
Trudy życia gorczańskich górali, codzienne zmaganie się z dziką przyrodą, której wielu zjawisk nie rozumieli oraz zazdrość i zawiść, które od zawsze towarzyszyły kontaktom międzyludzkim, prowadziły do swoistej interpretacji rzeczywistości. Tworzone przez wieki i przekazywane kolejnym pokoleniom ludowe podania i legendy miały wyjaśniać osobliwe zjawiska przyrodnicze, wskazywać normy postępowania. Z legend możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących historii, przyrody Gorców i mieszkańców gór.

Wędrując po Gorcach warto odwiedzić te miejsca: 
  • Jaworzyna Kamienicka – na polanie Bulanda wybudował kapliczkę i obok zakopał podobno czarodziejską księgę i skarb. Swoją tajemnicę powierzył zaufanemu juhasowi Kalicie. Ten, po śmierci bacy zdradził tajemnicę góralowi spod Babiej Góry. Kiedy obaj podjęli poszukiwania – w miejscu domniemanego skarbu pojawił się kłąb węży.
  • Kudłoński Baca – to głaz spod Turbacza porwany przez diabła, który miał go zrzucić na budowany kościół w Lubomierzu. Jak powiadali inni – pod tą skałą zbójnik Siarka ukrył złote dukaty.
  • polana Średnie - każdego roku 6 grudnia św. Mikołaj – opiekun i władca wilków wyznacza im zwierzynę, która padnie ich łupem w przyszłym sezonie.
  • Pucołowski Stawek - wychodziły z niego niegdyś dusze skazańców wieszanych na Szubienicznym Wierchu koło Czorsztyna i wędrowały na Czoło Turbacza pod kamień z diabelskim napisem. Wokół jeziorka włóczyły się topielice, które mamiły napotkanych ludzi, wprowadzały w bagna i topiły.
  • Średniak – w jego okolicy znajduje się zagłębienie tzw. Zbójecki Plac, który wytańczyli gorczańscy zbójnicy. 
  • Turbaczyk – gospodarzył tam kiedyś baca Anioł z Obidowej, który „odczarował” owce. Urok na nie rzucił pasterz z Łopusznej, który poniósł za to karę.
  • Zbójecka Jama – zamieszkiwana była przez duchy ziemne, tzw. pankowie (niewielkie postacie, z naroślami na twarzach), których pojawienie się wróżyło nieszczęście. Koza bacy Bulandy, która zabłąkała się do jaskini wyszła z niej aż pod Mogielicą.