Idź do
Papieżówka to niewielka polana, wykorzystywana do niedawna jako składnica  drewna. Na jej skraju stoi drewniany szałas, służący niegdyś jako schron dla pracowników leśnych. Ciszę polany zakłócał czasami warkot piły motorowej lub pokrzykiwania wozaka, ale widocznie nie przeszkadzały one zbytnio wędrowcowi, który pojawił się tu pewnego lipcowego poranka 1976 roku i w tych spartańskich warunkach spędził 2 tygodnie. Na całe wyposażenie szałasu składały się: stół zbity z surowych desek, prycza z gałęzi oraz żeliwny piecyk. Nieznajomy spędzał czas na spacerach po lesie, na modlitwie i rozmyślaniach. Tajemniczego mieszkańca, którego tożsamość znali tylko pracownicy ówczesnego Nadleśnictwa Limanowa, rozpoznano dopiero gdy do Lubomierza-Rzek, przed dom państwa Adamczyków, zajechał samochód z Krakowa po ... kardynała (!). Karol Wojtyła – bo o nim mowa – zaczął odwiedzać Lubomierz już w początku lat pięćdziesiątych XX wieku, najpierw jako wikariusz, potem jako biskup i wreszcie kardynał, metropolita krakowski. Spędzał wiele czasu na gorczańskich ścieżkach, wędrując po nich z przyjaciółmi, a szałas w którym mieszkał i przed którym własnoręcznie ułożył kamienny bruk nazwano potem wraz z polaną „Papieżówką” (poprzednia nazwa polany: „Do Grabca”). Autorzy „Wielkiej Encyklopedii Jana Pawła II” potwierdzają pobyt Karola Wojtyły w dolinie Kamienicy pisząc, iż: przygotowywał się wtedy do wyjazdu na XLI Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Filadelfii (USA) dokąd udał się 23.07.1976 jako przewodniczący delegacji Episkopatu Polski. Mieszkańcy Lubomierza-Rzek uważają, że na tej właśnie polanie Opatrzność dała kardynałowi Wojtyle znak o tym, co przygotowuje dla Niego i że to tu, pod Gorcem, a nie pod Giewontem, zaczął się Jego pontyfikat.

Dolina Kamienicy ma w sobie widocznie jakiś nieodparty urok, któremu ulegają twórcy i artyści. Jeszcze do niedawna spacerowała tędy nasza noblistka, nieżyjąca już Wisława Szymborska.

Niestety, nie wszyscy potrafią uszanować te piękne i ważne dla każdego Polaka miejsca. W 1995 roku zdewastowano papieski szałas i dlatego po wyremontowaniu został zamknięty. Wnętrze wraz z niewielką ekspozycją poświęconą Karolowi Wojtyle oraz geologii Gorców, można obejrzeć po skontaktowaniu się z leśniczym tutejszego obwodu ochronnego Turbacz lub dyrekcją Gorczańskiego Parku Narodowego w Porębie Wielkiej.

W lipcu 2005 r., uczestnicy I Zlotu Szlakami Papieskimi wraz z Fundacją Szlaków Papieskich, odsłonili tu kamienny obelisk z pamiątkową tablicą poświęconą wizytom Karola Wojtyły w Gorcach.