Przejdź do menu głównego Przejdź do treści
Oświadczenie Dyrektora Gorczańskiego Parku Narodowego

W nawiązaniu do informacji w mediach społecznościowych, głównie na FB, o zaprzestaniu funkcjonowania stacji narciarskiej „Ostoja Górska Koninki” oraz komentarzy odnoszących się do działań Gorczańskiego Parku Narodowego, który miał do tego doprowadzić, przedstawiam stanowisko w tej sprawie.

W szczególności odnoszę się do zapisów, iż dyrektor GPN „…usilnie robi wszystko by stacja narciarska przestała istnieć, rok temu doprowadził do demontażu oświetlenia i naśnieżania, rok temu naśnieżaliśmy cały stok ogromem prac…”, stanowczo po raz kolejny stwierdzam, że nie jest celem Gorczańskiego Parku Narodowego likwidacja stacji narciarskiej Koninki. Podjęte przez nas działania związane były z przypadkami naruszenia prawa na terenie Parku przez właściciela stacji.

Gorczański Park Narodowy jest właścicielem około 70% powierzchni gruntów stanowiących teren trasy narciarskiej. W roku 2011/2012 wykonana została przez właściciela „Ostoi Górskiej” Koninki instalacja oświetlenia nartostrady, jak również instalacja sztucznego naśnieżania oraz odwodnienia. Inwestycje te były zrealizowane z naruszeniem prawa. 
W związku z powyższym w roku 2018 została wydana decyzja organów nadzoru budowlanego – Decyzja nr 575/2018 Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia 22.11.2018 (znak:WOB.7721.559.2015.AJAN) nakazująca wykonanie rozbiórki wymienionych instalacji. Z uwagi na fakt iż, inwestor jej nie realizował, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Limanowej, działając jako organ egzekucyjny, wydał dnia 08.08.2022 r. postanowienie nr 344/2022 o zastosowaniu wykonania zastępczego. Po dokonaniu wyboru wykonawcy robót, w lipcu 2023 roku przystąpiono do realizacji prac, dokonany został demontaż instalacji oświetlenia i sztucznego naśnieżania. Tym samym została zrealizowana prawomocna decyzja, wydana przez uprawnione instytucje.

W III kwartale 2023 roku Gorczański Park Narodowy, zgodnie z obowiązującymi wymogami prawa – a to Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie szczegółowego sposobu gospodarowania składnikami rzeczowymi majątku ruchomego Skarbu Państwa, ogłosił postępowanie na dzierżawę gruntów wchodzących w skład nartostrady. Ofertę (jedyną) przedłożyła „Ostoja Górska” Koninki Pan Józef Pasek. 

W dniu 01.12.2023 roku została zawarta umowa pomiędzy Gorczańskim Parkiem Narodowym
a oferentem na dzierżawę łącznie ok. 2,7 ha gruntów. Umowa obowiązywała do końca kwietnia 2026 roku. W okresie zimowym 2023/2024 „Ostoja Górska” Koninki korzystała ze stoku naśnieżając go, utrzymując, doświetlając tzw. oświetleniem technicznym, które wzbudzało kontrowersje z uwagi na niebezpieczeństwo porażenia prądem. 

Pismem z dnia 28.08.2024 r. Pan Józef Pasek wypowiedział umowę dzierżawy; okres wypowiedzenia zgodnie z zapisami umowy – upływał 30.11.2024 roku. Tak więc sam dzierżawca podjął decyzję o rezygnacji z możliwości korzystania ze stoku.

W dniu 12.11.2024 r. wpłynęło do GPN pismo od Pana Józefa Paska informujące, że rozważa ewentualność złożenia oferty w nowym przetargu, przy akceptacji Parku na oświetlenie techniczne wzdłuż nartostrady ; oświetlenie to miałoby funkcjonować do godziny 23:00.  
W odpowiedzi z dnia 20.11.2024 r. przekazano zainteresowanemu, że: Park wyraża zgodę na użytkowanie nartostrady wyłącznie przy świetle dziennym. Oświetlenie techniczne nie może być wykorzystywane do oświetlenia trasy zjazdowej wykorzystywanej przez narciarzy. Prowizoryczny montaż instalacji oświetlenia trasy zjazdowej, stwarza niebezpieczeństwo dla jej użytkowników poprzez przypadkowe uszkodzenie i możliwość porażenia prądem czy też zaczepienia o wystające spod śniegu elementy. Ponadto Park dopuszcza przygotowanie trasy zjazdowej do 2-3 godzin po zmroku oraz w godzinach porannych do 2 godzin przed świtem. Pismo skierowane do „Ostoi Górskiej” Koninki  pozostało bez odpowiedzi.

Dyrektor 
Gorczańskiego Parku Narodowego
Janusz Tomasiewicz 

Poręba Wielka, 13.12.2024 r.