Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych wyznaczyło 22 maja na termin obchodów Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej. Tegorocznym aktywnościom podejmowanym z tej okazji przyświeca hasło: „Działanie lokalne na rzecz globalnego wpływu” (Acting locally for global impact).
Konwencja o różnorodności biologicznej (CBD) to wiodąca, globalna umowa międzynarodowa mająca na celu ochronę przyrody, zrównoważone użytkowanie jej zasobów oraz sprawiedliwy podział korzyści wynikających z wykorzystania zasobów genetycznych. Została podpisana w 1992 r. podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro, a obecnie zrzesza 196 państw.
Główne cele Konwencji:
1. Ochrona różnorodności biologicznej (na poziomie genetycznym, gatunkowym i ekosystemowym).
2. Zrównoważone użytkowanie jej składników.
3. Uczciwy i sprawiedliwy podział korzyści wynikający z wykorzystania zasobów genetycznych.
Zobowiązania krajowe: Państwa sygnatariusze zobowiązały się do opracowania narodowych strategii i planów ochrony bioróżnorodności oraz jej monitorowania.
1. Ochrona różnorodności biologicznej (na poziomie genetycznym, gatunkowym i ekosystemowym).
2. Zrównoważone użytkowanie jej składników.
3. Uczciwy i sprawiedliwy podział korzyści wynikający z wykorzystania zasobów genetycznych.
Zobowiązania krajowe: Państwa sygnatariusze zobowiązały się do opracowania narodowych strategii i planów ochrony bioróżnorodności oraz jej monitorowania.
Protokoły uzupełniające:
1. Protokół kartageński – dotyczy bezpieczeństwa w transporcie i stosowaniu żywych organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO).
2. Protokół z Nagoi – reguluje kwestie dostępu do zasobów genetycznych oraz sprawiedliwego podziału korzyści z nich płynących.
W Polsce realizacją postanowień konwencji zajmuje się Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Pełny tekst dokumentu dostępny jest w bazie ISAP Sejmu RP, natomiast szczegółowe podsumowanie i aktualności można śledzić na oficjalnym portalu Konwencji (CBD).
1. Protokół kartageński – dotyczy bezpieczeństwa w transporcie i stosowaniu żywych organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO).
2. Protokół z Nagoi – reguluje kwestie dostępu do zasobów genetycznych oraz sprawiedliwego podziału korzyści z nich płynących.
W Polsce realizacją postanowień konwencji zajmuje się Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Pełny tekst dokumentu dostępny jest w bazie ISAP Sejmu RP, natomiast szczegółowe podsumowanie i aktualności można śledzić na oficjalnym portalu Konwencji (CBD).